Polska kuchnia w lżejszej odsłonie

Okres fascynacji daniami egzotycznymi ustępuje ponownie miejsca tradycyjnej polskiej kuchni, lecz od lat jest to już kuchnia lżejsza, skoncentrowana na zdrowiu, pozwalająca szybko znaleźć dania dla osób na diecie bezmlecznej, bezglutenowej. Wpisuje się zatem w trend dbania o sylwetkę, zachowując jednocześnie wiele ze swojej pierwotnej wersji – połączenia smaków i charakteru potraw, słynnych nieraz również na świecie.

Mniej tłuszczu w produktach i w gotowych potrawach

Celem układania diet, w tym również menu lokali gastronomicznych, jest takie przygotowanie jadłospisu, aby zawierał wszystkie niezbędne dla organizmu składniki w najzdrowszej możliwej wersji. Tłuszcze są najlepszym przykładem zmian, jakie zaszły w świadomości na przestrzeni ostatnich dekad. Świadoma rezygnacja lub znaczne ograniczenie kwasów tłuszczowych nasyconych jest o tyle prosta, że z powodzeniem można je zastąpić zdrowszymi odpowiednikami.

  • Dlaczego to tak istotne? Ponieważ kwasy tłuszczowe nasycone, zawarte między innymi w tłustych mięsach wędlinach, smalcu, maśle, mogą przyczyniać się do powstania miażdżycy, zwiększają ryzyko chorób niedokrwiennych serca, podnoszą poziom LDL, zwanego złym cholesterolem.
  • Jak wybrać zdrową alternatywę? Rozwiązaniem są kwasy tłuszczowe jednonienasycone (olej rzepakowy, oliwa z oliwek) oraz wielonienasycone (olej słonecznikowy, lniany, z pestek winogron, ale także algi, ryby i owoce morza). Tłuszcz należy dobrać do potrawy, tłuszcze nienasycone są odpowiednie do sałatek i pieczenia w niskiej temperaturze.
  • Kiedy postawić jednak na tradycję? Gdy obróbką termiczną będzie smażenie, lepiej wybrać mniej zdrowe, lecz odpowiednie do tego tłuszcze, jak masło klarowane, olej rzepakowy, olej słonecznikowy rafinowany. Zastosowanie tłuszczów nienasyconych spowodowałoby w tak wysokiej temperaturze przemianę w niebezpieczne dla zdrowia izomery trans kwasów tłuszczowych.

Z powodzeniem „odchudzić” można wiele tradycyjnych dań i wyrobów, a z niektórych zrezygnować na rzecz również tradycyjnych lecz znacznie zdrowszych, na przykład wybierać chudą kiełbasę staropolską zamiast tłustej – białej, zrezygnować ze smalcu, skorzystać ze współczesnych rozwiązań technologicznych do przygotowywania dań.

Pieczenie konwekcyjno-parowe w domu i na większą skalę

Przykładem takiej technologii są piece konwekcyjno-parowe, świetnie sprawdzające się w przygotowywaniu dań kuchni polskiej. Proces pieczenia został dopracowany i udoskonalony dzięki wykorzystaniu pary wodnej, która wraz z gorącym powietrzem wypełnia komorę pieczenia i zapewnia uzyskanie oczekiwanych efektów.

Tak pieczone mięsa i ryby są delikatne, odpowiednio wilgotne, kruche, a desery zawsze wypieczone równomiernie. Co ważne:

  • nie jest to gotowanie na parze, dlatego potrawy zachowują głębię smaku, nie są mdłe; konwekcja podtrzymuje pełnię smaku wszelkich produktów spożywczych;
  • pieczeń będzie mieć finalnie 80-85% swojej pierwotnej masy, straci niewiele wody; dla porównania, tradycyjny piekarnik wysuszy mięso, pozbawiając je niemal 40% wilgoci;
  • zaoszczędzisz energię elektryczną, ponieważ cały proces pieczenia jest znacznie krótszy; zależnie od gatunku mięsa lub rodzaju warzyw nawet o 20-30 minut.

Dawniej piece takie używane były tylko w branży gastronomicznej, obecnie nadal są jej stałym elementem, lecz pojawiają się na rynku również w wersjach domowych.

Aspekty prozdrowotne również w dostawach i daniach na wynos

Obecność pizzerii, restauracji sushi oraz innych lokali oferujących kuchnię z danej części świata, pozwala porównywać dania rodzime i bardziej egzotyczne w nowej ich odsłonie. Chociaż rynek gotów jest wciąż na nowe kulinarne trendy, menu w postaci dań polskich zawsze znajduje zwolenników. Widzimy to również na przykładzie naszych Klientów, którym każdego dnia dostarczamy ich zamówienia oraz umożliwiamy odbiór osobisty.

Najnowsze wpisy

Menu