Komfort trawienny i lepsze samopoczucie, czyli atuty gotowych dań

W poprzednim artykule napisaliśmy nieco o alergiach i nietolerancjach pokarmowych, dziś natomiast skupimy się dolegliwościach, które nie są związane z powyższymi zaburzeniami, a wynikają głównie z niezdrowych nawyków żywieniowych. Spontaniczne kupowanie produktów spożywczych oraz gotowanie bez konkretnego planu skutkuje często nieprawidłowym łączeniem grup pokarmów, przejadaniem się, brakiem urozmaicenia w diecie. Odpowiedzią na realne potrzeby są od lat dania przygotowywane w lokalach gastronomicznych.

Po pierwsze – ilość bez przesady

Zdrowa dieta to objętość dań zgodna z rzeczywistym zapotrzebowaniem dobowym danego organizmu. Główną wytyczną jest zwykle kaloryczność, lecz bardziej obrazowo można przedstawić miseczkę zupy albo dwa zrazy jako konkretną ilość, a układający dane menu dietetycy dbają, aby zgadzała się również kaloryczność.

Dlaczego to tak istotne niezależnie od wieku danej osoby?

  1. Pomaga trzymać apetyt w ryzach. Zaspokojony głód pozwala skupić się na innych aktywnościach, uwalnia myśli od tematów związanych z jedzeniem, pozwala czuć przyjemne nasycenie do kolejnego posiłku bez potrzeby podjadania.
  2. Daje czas na trawienie. Tytułowy komfort trawienny możliwy jest tylko wtedy, gdy układ pokarmowy ma czas na strawienie dostarczonych pokarmów. Porcje dostosowane do konkretnych potrzeb są więc nieodłącznym elementem tej równowagi.
  3. Zapobiega wielu chorobom. Na przykładzie nadmiaru konkretnych składników warto wskazać niealkoholowe stłuszczenie wątroby, do którego prowadzi nadmierne spożywanie tłuszczów prostych i złożonych, a w efekcie wysoki poziom trójglicerydów we krwi.

Skutkami jednorazowego przejedzenia będzie więc złe samopoczucie, natomiast następstwem ciągłego dostarczania organizmowi nadwyżek pokarmu mogą być poważne schorzenia.

Po drugie – jakość dań ma znaczenie

Prowadząc Bistro Pod Przykrywką wiemy, jak ważna jest jakość produktów oraz ile korzyści niesie ze sobą prawidłowe ich przygotowanie i obróbka termiczna. W kuchni należy przestrzegać kilku istotnych zasad:

  • gotować z wykorzystaniem owoców, warzyw, mięs i ryb ze sprawdzonych źródeł, świeżych, pełnowartościowych,
  • stosować się do zaleceń związanych z gotowaniem, na przykład aby nie moczyć zbyt długo warzyw, ponieważ do wody przedostanie się wiele cennych witamin i minerałów,
  • gotowe dania chronić przed nadmiarem światła i tlenu, ponieważ światło wpływa negatywnie na kolor, smak i wartości odżywcze produktów, a tlen tworzy środowisko rozwoju mikroorganizmów tlenowych, w serach żółtych może powodować pleśń.

Dbaj więc o siebie i bliskich wybierając produkty i dania lekkostrawne, przygotowane w oparciu o wiedzę dietetyczną.

Po trzecie – regularne posiłki w domu i wszędzie, gdzie chcesz

Planowanie dnia jest prostsze, gdy o posiłki dba firma zewnętrzna. Czy to w formie dostaw pod wskazany adres, czy odbioru osobistego w lokalu, można powierzyć zawodowym kucharzom na przykład przygotowanie obiadu, który dla wielu osób stanowi najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Wracając natomiast do samej regularności:

  • organizm nie musi gromadzić zapasów tkanki tłuszczowej, może spalać tłuszcz na bieżąco, gdy składniki odżywcze dostarczane są w codziennym rytmie,
  • energia dostarczana regularnie z tłuszczów i węglowodanów przyczynia się do wzrostu tzw. aktywności metabolicznej, czyli do szybszego trawienia (działanie mikroorganizmów jelitowych),
  • unikniesz sytuacji niebezpiecznych dla zdrowia, spowodowanych zbyt długimi przerwami w posiłkach: zasłabnięć, problemów z koncentracją, bólów głowy czy omdleń spowodowanych na przykład niedostateczną ilością glukozy we krwi.

Jak widać, nie tylko kwestie zdrowia, lecz również bezpieczeństwa mogą być argumentem za ułożeniem swojego dziennego harmonogramu posiłków i jego przestrzeganiem.

Od pojedynczych dań po catering okolicznościowy

O komfort trawienny warto dbać i na co dzień, i przy różnych okazjach, dlatego catering okolicznościowy sprawi, że każda ważna dla Ciebie uroczystość będzie mieć dopełnienie w postaci zdrowych, smacznych dań. To ważne dla osób zdrowych, a nieodzowne, gdy Twoimi gośćmi będą osoby z nietolerancją laktozy czy glutenu.

Najnowsze wpisy

Menu