Zdrowa dieta z myślą o alergikach i nie tylko

Dolegliwości związane ze spożywaniem określonych produktów spożywczych sprawiają, że stale rośnie zapotrzebowanie na dania tworzone z myślą o alergikach i osobach z nietolerancją pokarmową. Decyzja o korzystaniu z dań przygotowywanych w barach, restauracjach, bistro musi być oparta o pewność, że w kuchni szczególną uwagę zwraca się na rodzaj składników, dodatków i przypraw, dbając o wyeliminowanie wszelkich alergenów. Zapraszamy do lektury.

Jakie są główne różnice z praktycznego punktu widzenia

Aby dokładniej poznać ten temat, warto wyodrębnić różnice pomiędzy poszczególnymi przypadłościami. Nietolerancja to nie to samo, co alergia, a jeszcze inną przypadłość stanowi tzw. nadwrażliwość na dany składnik.

Tak w przypadku naszych Klientów, jak również osób korzystających z innych rozwiązań w postaci gotowego menu, problemy związane ze spożywaniem poszczególnych potraw mają różne podłoże. Chociaż same nazwy stosowane są w mowie potocznej zamienne, tylko prawidłowe nazewnictwo pozwala zrozumieć istotę schorzeń i dolegliwości.

Alergia nie zawsze tak oczywista

Alergia wyzwala nieprawidłową reakcję immunologiczną organizmu w odpowiedzi na spożycie tzw. alergenu pokarmowego, czyli składnika wpływającego na zwiększenie wydzielania przeciwciał IgE (natychmiastowa i bardzo silna reakcja alergiczna) lub IgG (przeciwciała utrzymują się w organizmie kilkadziesiąt dni, a bywa, że przez całe życie).

  • Szeroka gama testów – do zdiagnozowania alergii stosowane są zarówno testy skórne, jak też badania z krwi oraz testy pokarmowe, w których podaje się osobie badanej alergen aż do wystąpienia objawów klinicznych.
  • Znaczenie diety – odpowiednio dobrana dieta jest podstawą leczenia. Wyeliminowanie składników uczulających, wśród których zwykle znajduje się mleko, jaja kurze, orzeszki ziemne, pozwala uniknąć sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia wskutek reakcji alergicznej.

Testy wykonują specjaliści alergolodzy, warto umówić się na wizytę przy pierwszych niepokojących objawach. Testy dostępne w aptekach pozwalają zwykle wykryć jedynie nietolerancję pokarmową.

Czym się różni alergia od nietolerancji pokarmowej

Nietolerancja pokarmowa, inaczej niż alergia, nie jest uwarunkowana czynnikami immunologicznymi. Przyczyną dolegliwości jest tutaj zwykle brak wytwarzania określonego enzymu przez organizm, który to enzym umożliwiałby trawienie określonego składnika spożywczego. Najczęściej spotykane są: nietolerancja laktozy oraz celiakia.

  • W celach diagnostycznych wykonywane są teksty z krwi – innowacyjne testy pozwalają szybko uzyskać wynik, są wystarczająco czułe i wiarygodne, aby wskazać nietolerancję pokarmową już przy niewielkiej ilości IgG we krwi.
  • Kluczowa rola diety – należy wyeliminować z diety składniki szkodzące danej osobie, a dozwolone składniki/produkty spożywać naprzemiennie, aby zapobiec kolejnym uczuleniom na przykład wskutek codziennego spożywania dużych ilości danego warzywa, rodzaju mięsa, tej samej przyprawy.

Przykładem nietolerancji pokarmowej może być zespół jelita nadwrażliwego. Podrażniona śluzówka uwalnia wtedy większe ilości substancji neuroaktywnych, a odczuwalne dolegliwości to wzdęcia, skurcze żołądka czy nawet zaburzenia snu. Zmiany nawyków żywieniowych stanowią odpowiednie antidotum.

I jeszcze nadwrażliwość na pokarmy

W przeciwieństwie do alergii, zjawisko nadwrażliwości na pokarmy zachodzi bez udziału układu odpornościowego i obejmuje większą grupę zaburzeń w odpowiedzi organizmu na dany alergen. Przykładem może być nieceliakalna nadwrażliwość na gluten, czyli sytuacja, w której wykluczona została celiakia, nie występuje także podwyższony poziom IgE, który oznaczałby alergię. Najlepszą formę diagnostyki stanowi dieta eliminacyjna, a zapobiegać dolegliwościom należy poprzez całkowite wykluczenie glutenu z diety.

Twoje zdrowie ze wsparciem kucharzy

W gastronomii oczywiste jest obecnie układanie menu przez doświadczonych dietetyków, więc jeżeli w ofercie przy poszczególnych daniach pojawia się informacja, że są to dania bez glutenu czy laktozy, można je bezpiecznie podawać alergikom, osobom z nietolerancjami pokarmowymi lub nadwrażliwością. To sposób na zdrowie, dobrą formę i energię z łatwo przyswajalnych składników.

Najnowsze wpisy

Menu